یاسیدالکریم

مذهبی - اجتماعی - سیاسی

یاسیدالکریم

مذهبی - اجتماعی - سیاسی

حضرت #ام_البنین فرمود: بچه‌ هایم و آنچه زیر آسمان است 

فدای #اباعبدالله ، از #حسین علیه السلام برایم بگو، او چه شد؟ 


[اجداد] #عامر_بن_مالک بن جعفر بن کلاب (جد ثمامه مادر ام البنین) بوده است که به سبب قهرمان سالاری و شجاعتش او را « #ملاعب_الأسنة » یعنی کسی که سر نیزه‏ها را به بازی می‏گیرد، می ‏نامیدند. این لقب را نخستین بار حسان در باب او به کار برد، چون دید که یک تنه با شجاعاتی که او را احاطه کرده بودند پیکار می‏کند، و لذا گفت: «وی سر نیزه‏ها را با دستش به بازی گرفته است». 

از اوس بن حجر نقل شده که درباره عامر گفته است : یلاعب أطراف الأسنة عامر .. فراح له حظ الکتائب أجمع. عامر سر نیزه‏ها را به بازی می‏ گیرد، پس او در کارآیی و توان نظامی، به تنهایی نیروی یک لشگر را در خود جمع دارد.


[پدر] #حزام_بن_خالد بن ربیعة بن وحید بن کعب بن عامر بن کلاب: پدر ام البنین است او مردی شجاع و دلیر و راستگو بود که شجاعت از صفات ویژه اوست. وی از استوانه‏های شرافت در میان عرب به شمار می‏رفت و در بخشش، مهمان‌نوازی، دلاوری و رادمردی و منطق قوی مشهور بود.


[مادر] #ثمامه مادر ام البنین، بانویی ادیب و کامل و عاقل بود. آداب عرب را به دخترش آموخت و هر آنچه مورد نیاز یک دختر است در زندگانی از مسایل مربوط به خانه داری و اَدای حقوق و همسرداری و غیره را به او یاد داد.


[صفات عالی حضرت ام البنین در نگاه علما و بزرگان]

عالم رجالی، #مامقانی در کتاب خود، تنقیح المقال، ولایت فاطمه کلابیه را این چنین به تصویر می کشد:

فَاِنّ علَقَتها بالحسین(علیه السلام) لیس اِلاّ لاِمامته. «همانا علاقه ام البنین به حسین بن علی(ع)به خاطر امامت حضرت است.» 

در جای دیگر «مامقانی» می نویسد: «اینکه او به شرط سلامت حسین(ع)، مرگ چهار فرزند خویش را بر خود آسان می گرفت نشان درجه عالی ایمان او است. من او را از نیکان به حساب می آورم. // 

مقرم می گوید ام البنین علیها السلام از بانوان با فضیلت به شمار می رفت . وی حق اهل بیت را خوب می شناخت و در محبت و دوستی با آنان خالص بود و متقابلا خود در میان آنان جایگاه بلند و مقام ارجمندی داشت. // 

از مرحوم آیت الله #حسینی_شاهرودی (م1394 ه ق) منقول است: من در مشکلات ، صد مرتبه صلوات برای مادر #حضرت_ابوالفضل_العباس علیه السلام ، ام البنین علیه السلام ، می فرستم و حاجت می گیرم. // 

زین ‏الدین عاملی، فقیه بسیار عالیقدر #شهید_ثانی درباره حضرت ام‏ البنین علیهاالسلام می‏ گوید: «ام ‏البنین از بانوان با معرفت و پر فضیلت بود. نسبت به خاندان نبوت، محبت و دلبستگی خالص و شدید داشت و خود را وقف خدمت به آن‏ها کرده بود. #خاندان_نبوت نیز برای او جایگاه والایی قائل بودند و به او احترام ویژه می‏گذاشتد» // 

علی محمد علی دُخَیل، نویسنده معاصر عرب در وصف این بانوی بزرگوار می‏نویسد«عظمت این زن (ام البنین) در آن‏جا آشکار می‏شود که وقتی خبر شهادت فرزندانش را به او می‏دهند، به آن توجه نمی‏کند، بلکه از سلامت حضرت #امام_حسین علیه‏السلام می‏پرسد؛ گویی امام حسین علیه‏السلام فرزندِ اوست نه آنان»

یاسید الکریم