یاسیدالکریم

مذهبی - اجتماعی - سیاسی

یاسیدالکریم

مذهبی - اجتماعی - سیاسی

علی بن ابراهیم عن ابیه عن النوفلی عن السکونی 

عن ابی عبدالله (ع) قال قال رسول الله (ص) 

ثلاث اخافهن علی امتی من بعدی الضلالة بعد المعرفة 

و مضلات الفتن و شهوة البطن و الفرج 

#سند_موثق #الکافی ج 2 ص 79 ح 6 

رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود 

از سه چیز بر امتم بعد خودم خائف و نگرانم 

1_گمراهی بعد از معرفت 

2_فتنه های گمراه کننده 

3_مال حرام و شهوات جنسی 


1_1_گلایه ای که ما به شیوه مبارزه نیروهای خودی با بعضی افراد لائیک و اباحه گر و اهل تساهل و تسامح داریم این است که شما می خواهید حرفهایی به گوش فلان فتنه گر و فلان قائم مقام معزول و و فلان مرجع مخلوع و فلان مسئول رمانتیک و فلان روزنامه نگار فراری و فلان دشمن عنود برسانی که خود او روزی پرچمدار همین حرفها بوده و گاهی او شخصی به ظاهر انقلابی چند آتیشه بوده که گوشش به هیچ واجب و حرامی بدهکار نبوده، و اما امروز دیگر این حرفها برایش منفعت ندارد، یا خسته شده، یا استحاله شده و.. حالا تو میخواهی دانسته های او را به گوشش برسانی؟ او گاهی حتی از خیلی از شما در معلومات و شعارها و سابقه ها جلوتر است. پس باید مخاطب و راه گفتگو را بشناسی، بقول امیرالمومنین(ع) با خوارج از راه قرآن که ذو وجوه است گفتگو نکن بلکه از راه سیره نبوی(ص) وارد شو! و قس علی هذا. 

1_2_خطر لغزش و خطر دنیا گرایی و خطر انفعال مقابل شایعات دشمن خارجی و مذبذبین داخلی، و خطر همنشین های سست عنصر و راحت طلب و کم تقوا، و خطر خستگی و طال علیهم الامد، و خطر عقل گرایی مادی گرایانه، و خطر ترس خصوصا از موضوعات جدید و ناشناخته، خطر انفعال مقابل اخلاق گرایی های لائیک و.. برای همه ی ماها هست. چه آن مسئول عالی رتبه چه برای کاسب کل و جزء چه برای معلم و طلبه و وکیل و قاضی و دانشجو و شاعر و عالم و زن ومرد و چوان و پیر و هر صنفی به شکلی هست و خواهد بود. پس باید بعد از احراز معلومات عقلی و شرعی آن را حفظ کنیم. و راه حفظ آن هم مفصل است اما اجمالا آبیاری و تعمیق و ارتقاء آن با ورع و تقوا است. لذا حضرت صادق الائمه(ع) در حدیث صحیح فرمود «اتقوا الله و صونوا دینکم بالورع» «از خدا بترسید و دین خود را با ورع پاسداری کنید» (کافی ج 2 ص 67) 

2_أحسب الناس أن یترکوا أن یقولوا آمنا وهم لا یفتنون(عنکبوت/2) انما اموالکم و اولادکم فتنه و الله عنده اجر عظیم (انفال/28) (تغابن/15) لتبلون فی أموالکم و أنفسکم و لتسمعن من الذین أوتوا الکتاب من قبلکم ومن الذین أشرکوا أذى کثیرا (آل عمران/186) فتنه و آزمایش چیزی نیست که بگوییم خدایا ما را آزمایش نکن. اساس دنیا و عالم اختیار، تحقق آزمایش الهی است. لذا امیرالمومنین علی(ع) فرمودند: «لایقولن احدکم اللهم انی اعوذ بک من الفتنه لانه لیس احد الا و هو مشتمل علی فتنه و لکن من استعاذ فلیستعذ من مضلات الفتن» هیچ کس از خداوند دورى از فتنه و آزمایش را نخواهد، زیرا همه‏ مردم بدون استثنا دچار آن مى‏شوند، بلکه کسی که میخواهد به خدا پناه ببرد، از فتنه های گمراه کننده پناه ببرد. دورى از لغزش و انحراف در آزمایشات را از خدا درخواست کند. آنگاه حضرت درباره ‏ى علّت و فلسفه‏ امتحان‏هاى الهى می فرماید: انه یختبرهم بالاموال و الاولاد لیتبین الساخط لرزقه و الراضی بقسمه و ان کان سبحانه اعلم بهم من انفسهم. تا راضى از ناراضى به قضای الهی و روزی ها و بالا پایین زندگی مشخص شود و سعادت و شقاوت هر کس در اعمال او مشخص گردد هر چند خدا از همه افراد بر همه چیز آگاه تر است. (نهج البلاغه حکمت 93) و دیدیم که امت صدر اسلام تا به امروز، متاسفانه چگونه بارها و بارها به فتنه های گمراه کننده مبتلا شد.. 

3_1_وارد نشدن اموال حرام در زندگی ها و دست کشیدن از حرام در هر مرحله ای از ابتلا [ فمن جاءه موعظة من ربه فانتهی فله ما سلف و أمره إلی الله (بقره/275) ] از مشکل ترین کارهاست، خصوصا در مقام عمل، لذا در حدیث شریف معراج وارد شده یا أحمد، انّ العباده عشره أجزاء تسعه منها طلب الحلال، فان أطیب مطعمک و مشربک فأنت فی حفظی و کنفی. عبادت ده جزء دارد، که نُه جزء آن، طلب روزى حلال است. اگر هیچ آیه و هیچ روایتی نبود در دعوت به حلال و رها کردن اموال حرام، جز همین روایت شریفه، کافی بود تا جمیع مسلمین تا ابدیت به دنبال حرام نروند و دست به اموال حرام آلوده نکنند. لذا مکررا در روایات وارد شده که تقوا و مال حلال در نیل به سعادت و مقامات معنوی و اجابت دعاها تاثیر محوری دارد. 

البته باید دقت کنیم که کسب حلال هم ضوابطی دارد که دهها کتاب در آن نوشته شده و اجمالا مال حرام فقط دزدی نیست. بلکه انواع رباها و نزول های واقعی و صوری سازی و سفته بازی و تخلف از اموال امانتی، وام های ربوی یعنی وام با سود ثابت و از پیش تعیین شده و غیر قابل تغییر و خسارت تاخیر تادیه، چه دولتی چه خصوصی چه شخصی، رشوه دادن و گرفتن خصوصا از اموال دولتی و خصوصا در مقام قضاوت، ترک پرداخت خمس و زکات و اموال پیدا شده و دیگر حقوق مالی شرعی و دهها مثال معلوم و مسلّم دیگر جزو اموال حرام است. 

نکته: پرداخت خمس برای هر صاحب درآمدی واجب است. ولو با کسر مخارج ضروری و اجباری، سالانه هزار تومن برای او بماند، و خمس یعنی کسی در آمد مازاد بر مخارج در سال داشته باشد. و نیاز نیست به زید و بکر تحویل شود بلکه به هر کدام از مراجع محترم که علم و عدالت او را بیشتر باور دارد تسلیم کند. اما مباحث سیاسی و اختلافات عرفی جامعه، موجب عبور از این واجب مهم نمی شود. 

3_2_بحث حفظ عفت و حیا و پاکدامنی خصوصا در موضوع زنا و لواط و چشم چرانی و بی حجابی و موارد حادتر آن مانند ترویج بی بند و باری و مراکز فساد اخلاقی از بدیهیات قانونی و فطری و عقلی و جامعه شناسانه و همگانی است. که متاسفانه امروز مورد ترویج جدی دشمنان سیاسی و دشمنان اعتقادی این مملکت در ماهواره ها و صدها هزار سایت غیر اخلاقی و میلیونها فایل و تصویر غیر اخلاقی و.. واقع شده که نشان می دهد چقدر پیشگوئی نبی مکرم اسلام (ص) مقرون به واقع بوده است. الغرض این موضوع حفظ حیا و عفت بارها در احادیث ماثوره و صحیحه خصوصا در کتاب شریف کافی مورد تاکید واقع شده است. که می توان مستقلا دهها پست در تبیین و اهمیت کلی و امروزی آن نگاشت. و خداوند چقدر مهربان است که کنار همه اوامر و نواهی، باب مقدسی را بنام ازدواج گشود. و بارها و بارها در قرآن و سنت و در دیگر کتب آسمانی به آن تاکید نمود. امید است که خودمان دور خودمان پیله جهالت و معصیت نپیچیم و با ازدواج آسان و با انتخاب همسر عاقل و متدین، دین و دنیای خود را آباد کنیم. و متاهلین نیز باید به حلال خود اکتفا کنند و آنها که فرصت ازدواج نیافته اند عفت پیشه کنند. ﻓﻠﯿﺴﺘﻌﻔﻒ ﺍﻟﺬﯾﻦ ﻻ ﯾﺠﺪﻭﻥ ﻧﮑﺎﺣﺎ (نساء / 6) و راه خدا خیلی آشکار و نورانی و دلنشین است و اگر کسی بعد آگاهی و بیداری به بیراهه رود به خود و سعادت خود ضرر زده. حرفها زیاد است و حوصله ها کم. والسلام علیکم. 

یاسید الکریم

نظرات  (۲)

عالی بود
پاسخ:
متشکر
سلاعلیکم و خداقوت


پاسخ:
سلام بر شما 

تشکر